Hovdala slott

Bra att veta inför besöket

Var kan jag parkera? Finns det vatten någonstans? Får hunden följa med? Frågorna kan vara många om du besöker oss för första gången.

Översikt över slottsområdet

Illustrerad karta över slottsområdet.

Illustrerad karta över slottsområdet.

Entré

Utsidan med park och trädgård är öppen och tillgänglig dygnet runt. Ingen entré.

För att komma in i våningen följer du med på en guidad tur. Biljett köper du i butiken. Information, tider och priser om årets guidade turer hittar du på sidan Guidade turer.

Tillgänglighet

De kulturhistoriska byggnaderna har begränsad tillgänglighet. Det finns trappor och trösklar.

Stora stallet - byggnaden där butik, restaurang och café ligger - är fullt tillgänglig. Där finns breda dörröppningar och två funktionsanpassade toaletter. Det finns inga tösklar i stora stallet.

Entréen till orangeriet är anpassad med en kortare ramp av grus och ingen tröskel. Orangeriet har ett golv av tegelsten.

Alla gångar i hela slottsområdet är grusgångar, och innergården är kullerstensbelagd.

Precis utanför porttornet finns det två parkeringsplatser för besökare med rörelsehinder.

Picknick och grillplatser

Vår, sommar och höst finns det gott om trädgårdsmöbler och bänkar i parken. Parken är öppen dygnet runt - året runt. Ta hand om dina sopor och använd gärna våra sopkärl.

I parken och på hela slottsområdet ber vi er att inte grilla på något vis. Det finns tre grillplatser i närheten av slottsområdet som är fria att använda. Du hittar dem på översiktskartan ovan.

Det finns även ett antal grillplatser längre utanför slottsområdet och på naturområdet. Se friluftskartan nedan.

Hund på slottsområdet och i parken

Kopplade hundar är alltid välkomna!

Speciell soptunna för hundbajspåsar finns längs vägen från tornet till parkeringen, i närheten av norra ingången till parken.

Toaletter och vatten på slottet

Det finns nio toaletter i stora stallet varav två är funktionsanpassade. De är öppna under butikens öppettider.

Vatten kan du hämta i butiken när den är öppen. Utanför butikens öppettider kan du hämta vatten på Boketorp på ena gavel på gula villan.

Toaletter och vatten finns även på andra platser ute på Hovdala naturområde. Se friluftskartan nedan.

Öppettider Hovdala slott 2026

Information om öppettider i april månad 2026 kommer framöver

 

Butik, Information och Utställningar i Påsk

Skärtorsdag 2 april

Butik och information klockan 11 till 20

Vernissage Konstutställning klockan 18 till 20

 

Långfredag 3 april till annandag påsk 6 april

Butik och information klockan 10 till 17

Konstutställning klockan 10 till 17

 

Maj-september

Butik, information och utställningar

Tisdag till söndag klockan 11 till 17

 

Oktober-november

Butik och information

Söndag klockan 11 till 17


December

Butik och information

Onsdag till fredag samt söndag klockan 11 till 17

Efter 20 december håller vi stängt året ut

 

Med reservation för förändringar

 

Övrig tid

Varmt välkommen att besöka parken och trädgården – Hovdala är en vacker plats som alltid är öppen för besök.

Öppettider Hovdala Restaurang och Café 2026

Information om öppettiderna inför 2026 kommer framöver

Hitta toaletter, grillplatser och vatten på området med Friluftskartan

Det finns en digital karta över Hässleholms kommun där du kan söka efter bland annat toaletter, vattenutposter, kulturhistoria, badplatser, grillplatser och mycket mer.

Bocka först i rutan för service, kultur och fritid, offentliga miljöer. Sedan kan du bocka i en eller flera kategorier som du vill veta mer om. Klicka på den lilla svarta pilen för att komma neråt till nästa steg. Symboler visas då på kartan. Klickar du på en symbol får du en enkel beskrivning av platsen.

Information och frågor

Skicka e-post till hovdalaslott@hassleholm.se

Besök Kontakt för kontaktuppgifter till slottets personal

Ett vitt slott i naturen.

Hjälpte informationen på denna sidan dig?

Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Dina svar och synpunkter hanteras anonymt.

Uppdaterad: